UDARY MÓZGU

UDARY MÓZGU

 

NIEDOKRWIENNY UDAR MÓZGU- przyczyną takiego stanu jest niedrożność naczynia krwionośnego mózgu spowodowana zatorem bądź zakrzepem.

Przyczyny:

Zakrzep- jest to stopniowe odkładanie się skrzepliny , która zamyka światło naczynia krwionośnego, często występuje wśród oso9b z daleko posuniętą miażdżycą naczyń. Dochodzi wówczas do stopniowej utraty funkcji mózgu w obszarze nieukrwionym-brak drgawek i odczuwania bólu.

Zator-powstaje ze względu na uwięźnięcie w naczyniu mózgowym materiału pochodzenia spoza układu nerwowego, np. skrzepu wytworzonego najczęściej na lewej zastawce serca. Bardzo często występuje u osób z zaburzeniami rytmu serca. W następstwie zatoru dochodzi do utraty funkcji mózgu w obszarze nieukrwionym, powstają drgawki, nie występuje ból .

KRWOTOCZNY UDAR MÓZGU- którego przyczynami są uszkodzenie tętnicy w obrębie mózgu spowodowane najczęściej nadciśnieniem tętniczym lub pęknięciem wcześniej utworzonego tętniaka. Wynaczyniająca się krew tworzy krwiak, który uciska tkankę mózgową. Ucisk ten doprowadza do niedotlenienia i obumarcia w tym obszarze tkanki mózgowej, przez co dochodzi do utraty funkcji mózgu w obszarze nieukrwionym. Występuje nagły , silny ból głowy a poszkodowany traci przytomność.

Objawy:

-zaburzenia widzenia
-zawroty głowy
-zaburzenia równowagi, chwiejny chód, skłonność do upadków
-utrata czucia
-niewyraźna, chaotyczna mowa, problemy z mówieniem
-porażenie mięśni ciała, paraliż jednej połowy ciała
-zmienny stan świadomości, apatia, dezorientacja
-porażenie mięśni twarzy o różnym nasileniu

Charakterystycznym objawem jest  tzw. asymetria twarzy ? otwarte oko, opadnięty kącik ust z wypływającą z niego śliną. Należy pamiętać że jeżeli objawy obserwowane są z lewej strony twarzy to zmiany chorobowe zachodzą po prawej stronie mózgu i odwrotnie.

 

Postępowanie:

  1. Wezwanie pomocy medycznej
  2. Kontrola drożności dróg oddechowych (jeżeli poszkodowany ma sztuczną szczękę należy ją usunąć)
  3. Kontrola funkcji życiowych ? jeżeli brak rozpoczynamy RKO
  4. Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny ale oddycha układamy go w pozycji ze stabilnie uniesionym tułowiem
  5. Działamy przeciwwstrząsowo